RDN na Gadu-Gadu
RDN na FACBOOK

logo radia

Dzisiaj jest: 23 lipca 2014    |    Imieniny: Bogna, Brygida, Apolinary
RDN Nowy Sącz

klub srodek

Raport: Pijani kierowcy na drogach regionu

9 procent wszystkich wypadków w powiecie tarnowskim i Tarnowie spowodowali od początku roku pijani kierowcy. Do końca sierpnia policja zatrzymała 978 takich osób. Podobnie było przed rokiem. Od stycznia byli oni sprawcami 13 wypadków – w tym jednego śmiertelnego oraz 27 kolizji.wypadek zasow_ddd

O pladze pijanych kierowców mówimy dziś w naszym specjalnym raporcie. Dlaczego ludzie siadają za kierownicą pod wpływem alkoholu – to pytanie zadaliśmy m.in. kierowcom, którzy odsiadują wyroki w tarnowskim więzieniu.- Podczas zatrzymania przez policję miałem 3 promile alkoholu. Jechałem do sklepu, nie miałem pojęcia, że tyle mogę mieć, bo piłem dzień wcześniej. Wtedy człowiek nie myśli, że coś złego może się stać, ale, że wszystko będzie dobrze – opowiada jeden z więźniów.

Na ponad tysiąc skazanych odsiadujących wyroki przy ul. Konarskiego w Tarnowie - 90 osób to pijani kierowcy – głównie rowerzyści, ale są także sprawcy wypadków ze skutkiem śmiertelnym. Cecylia Hajduk rzecznik Zakładu Karnego mówi, że są oni objęci specjalnym programem "Stop pijanym kierowcom". - Zakupiliśmy alkogogle. Zakładając je na oczy można się przekonać jak zmienia się percepcja człowieka pod wpływem alkoholu. Przeprowadzamy ćwiczenia ze skazanymi – dodaje.

W tym roku zatrzymany przez tarnowską policję rekordzista miał 3,8 promilia. Wpadł podczas rutynowej kontroli. Co zrobić, by było mniej pijanych kierowców? Podinspektor Władysław Szydłowski zastępca naczelnika Wydziału Ruchu Drogowego KMP w Tarnowie podkreśla, że ważna jest społeczna świadomość. - Jeszcze do niedawna kierowanie w stanie nietrzeźwości i opowiadanie o tym przy okazji różnych spotkań było można powiedzieć jakąś nobilitacją dla tego, który uniknął spotkania z policją. Walczymy o to, by doprowadzić do społecznej dezaprobaty tego zjawiska. Przecież te osoby z kimś się spotykają, w jakimś gronie spożywają ten alkohol a później siadają w samochód przy biernej postawie tych osób - dodaje.

eb

Posłuchaj jednego ze skazanych za jazdę pod wpływem alkoholu:

Pobierz plik

Posłuchaj Cecylii Hajduk:

Pobierz plik

Posłuchaj Władysława Szydłowskiego:

Pobierz plik

Bochnia:

245 pijanych kierowców zatrzymali w tym roku policjanci z Bocheńszczyzny. Jazda na podwójnym gazie to jeden z grzechów głównych notowany przez stróżów prawa. Na szczęście w ostatnich latach widać tendencję spadkową tego problemu. Od kilku lat liczba pijanych kierowców systematycznie spada. W 2009 r. policjanci zatrzymali 561 takich osób, rok później 484. W 2011 znów zanotowano wzrost: 511, ale już rok później liczba ta wyniosła tylko 395 osób. Jak wiadomo podane liczby odnoszą się do przypadków ujawnionych, można tylko przypuszczać, na ile zjawisko to jest niedoszacowane. Często alkohol bywa bowiem przyczyną tragedii. W 2009 r. zanotowano trzy wypadki z udziałem pijanego kierowcy, rok później dwa, w 2011 sześć, a w roku ubiegłym jeden. W tym roku nietrzeźwi spowodowali trzy wypadki oraz 8 kolizji.

Posłuchaj relacji:

Pobierz plik

Brzesko:

Coraz więcej pijanych kierowców jeździ po drogach powiatu brzeskiego. W zeszłym roku zatrzymano ponad dwustu kierujących samochodem na podwójnym gazie. Pijanych rowerzystów było znacznie więcej. Niepokojące jest to, że za kółko po spożyciu alkoholu siadają coraz młodsi. Niektórzy nawet nie mają prawa jazdy.

Najwięcej pijanych kierowców policjanci zatrzymują w weekendy oraz w dni w które przypadają popularne imieniny. Policjantom udało się też zatrzymać dwóch pijanych kursantów, którzy uczyli się jeździć po paru głębszych. Do końca sierpnia tego roku funkcjonariusze zatrzymali już stu osiemdziesięciu pijanych kierowców. W analogicznym okresie ubiegłego roku było ich o sześćdziesięciu mniej. Więc liczba pijanych użytkowników dróg rośnie w zastrzegającym tempie. - Najdziwniejsze jest to, że w sierpniu, który jest miesiącem trzeźwości policjanci zatrzymali najwięcej kierowców jeżdżących na podwójnym gazie - mówi Ewelina Buda z brzeskiej policji. Pijani byli też sprawcą kilku kolizji i wypadków. Na szczęście nikt w nich nie zginął. Niestety w społeczeństwie nadal jest przyzwolenie na jazdę po alkoholu.- Pocieszające jest to, że sporo osób reaguje na takie przypadki. Kiedy widzi wsiadającego nietrzeźwego 'za kółko" informuje nas o to. Zdarzają się przypadki, ze świadkowie dzwonią do nas z informacja, że pijany sprawca kolizji próbuje uciekać z miejsca zdarzenia- dodaje E. Buda. Ostatnio emerytowany policjant z Brzeska zatrzymał kierowcę, który miał trzy promile alkoholu.

Posłuchaj Eweliny Budy z brzeskiej policji:

Pobierz plik

Dębica:

W 2012 roku do końca sierpnia dębicka policja zatrzymała 237 nietrzeźwych kierowców. W analogicznym czasie 2013 roku było ich 197. Wśród nich około 5% to osoby, które prowadziły samochód na podwójnym gazie, którym odebrano już prawo jazdy za podobny czyn. Jak zapewnia Jacek Bator rzecznik prasowy dębickiej policji na zmniejszenie ilości nietrzeźwych za kółkiem, mają zapewne wpływ akcje  ukierunkowanych na zatrzymanie pijanych prowadzących samochód m.in. 'trzeźwy poranek".

az

 

trans 
Get Adobe Flash player
Prev Next Page:

 rdn pfron

 

MWSE peda2

rdn baner siedlik

Region - więcej informacji

Lipiec 2014
Pn Wt Sr Cz Pt So Ni
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Archiwum

Lipiec 2014
Pn Wt Sr Cz Pt So Ni
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

temikurier finales finalbiblos finalunia finalteologia finaljaskolki

relaxermiasto i ludziepowislepdtcaritas2012tldlogo-czt-poziommuzycznytarnow logo_mmmLOGO--KANA-NA-DÓŁ-STRONY

Ogólnopolska olimpiada specjalna w Mielcu

Ogólnopolska olimpiada specjalna w Mielcu

Ponad setka niepełnosprawnych intelektualnie...

Więcej